Bulut Teknolojisi Metaverse’in Merkezini Oluşturuyor

Manşet Yanı - 22 Şubat 2022 22:34 A A

Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan ve son dönemin popüler konularının başında gelen Metaverse dünyasındaki arsa satışı 500 milyon doları aştı. DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay; internet teknolojilerinin bir Metaverse dünyası geliştirebilecek seviyelere ulaşmasında bulut bilişimin payının büyük olduğuna dikkat çekti.

Çok sayıda şirketin kendi Metaverse evrenini yaratmak için harekete geçtiğinin altını çizen DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Metaverse şu an halen geliştirilme aşamasında. Çok sayıda şirket kendi Metaverse evrenini yaratmak için harekete geçmiş durumda. Bunların başında da marka adını Meta olarak belirleyen Facebook yer alıyor. Öte yandan Metaverse arsa satışları ile ilgili yeni raporlar yayımlandı. Yapılan çalışmalarda, satışlarının ‘Big Four’ adı verilen en büyük dört platformda toplamda 500 milyon doları aştığı açıklandı. 2022 yılında bu rakam iki katına çıkabilir. Ayrıca Ocak ayındaki satışların 85 milyon doları aştığı ve 2022’de yaklaşık 1 milyar dolara ulaşabileceği tahmin edildiği açıklandı. İnternet teknolojilerinin bir Metaverse dünyası geliştirebilecek seviyelere ulaşmasında bulut bilişimin payı oldukça büyük. Bulut teknolojisi Metaverse dünyasının merkezini oluşturuyor” dedi.

Yazılım alanında yeni şirketlere 1.9 milyar dolarlık risk sermayesi girdi

Tüm dünyanın hızla dijitalleştiğini ve bulut teknolojisi ile insanların istediği cihazdan her yerde işlem yapabilmesinin rahatlığına varıldığını belirten Onay, “Bulut teknolojisi Metaverse dünyasının temelini oluşturuyor. Çünkü bulut teknolojisi, sunucu, bilgisayar, tablet ve telefon gibi internet erişimine sahip her türlü cihazın, zaman ve mekan kısıtlamasına bağımlı olmadan veri paylaşımı gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Metaverse de zaten bu saydıklarım üzerine kurulu. Crunchbase verilerine göre, sanal ve artırılmış gerçeklik yazılım ve donanım alanında yeni şirketlere yaklaşık 1.9 milyar dolarlık risk sermayesi girdi. Bu rakamlarla 2022 sonuna kadar çok daha fazla karşılaşacağız. Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden DİA Yazılım olarak, Metaverse’ün gelişimini yakından takip etmeye devam ediyor olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber 255 kez okundu.
Manşet Yanı - 22:34 A A
BENZER HABERLER