17° Açık

Bu Uygulama Bilgisayar Şifrelerinin Yerini Alacak

TeknoBilişim - 23 Nisan 2015 19:43 A A

Açılış şifresi dahil olmak üzere bütün bilgisayar işlemlerinde şifreye gerek kalmadan işlem yapmaya imkan veren uygulama kullanıma sunuldu. SAASPASS adlı uygulama, bilgisayarların kullanıcıları tarafından şifre-parola yazmadan güvenli bir şekilde açabilmesini mümkün kılıyor.

Android veya iOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabilen SAASPASS uygulaması, AppleStore ve Google Play’den ücretsiz olarak cep telefonlarına yüklenebiliyor.

Geniş bir yazılımcı topluluğu tarafından Türkiye’de ve Silikon Vadisi’nde geliştirilen SAASPASS uygulaması, kurumsal anlaşmalara bağlı olarak internette şifre gereken işlemlerin de bütünüyle güvenli bir şekilde klavye kullanmadan yapılabilmesine imkan sağlayacak. SAASPASS ayrıca bulut ürünlerine de şifresiz olarak girmeye imkan veriyor.

SAASPASS uygulamasını kullanmak için programı cep telefonu ve bilgisayarlara indirmek ve bir defaya mahsus olarak cep telefonuna bilgisayarda kullanılacak şifreyi girmek gerekiyor. Daha sonra, bilgisayarı açarken bir daha hiç klavye üzerinde tuşlara dokunmaksızın doğrudan cep telefonundaki SAASPASS uygulaması ile giriş sağlanabiliyor.

Cep telefonlarının şifre güvenliğinin yanında, 4 ya da 6 haneli SAASPASS şifresi veya parmak izi yoluyla ikinci bir güvenlik katmanı eklenen uygulama, bütün şifre işlemlerini güvenli bir biçimde yapmayı sağlıyor.

Türkçe’nin yanında İspayolca ve İngilizce sürümleri de faaliyete geçen SAASPASS, kurumsal anlaşmalara bağlı olarak bankacılık, e-posta işlemleri, online alışveriş sitelerinde de kullanılabilecek.

İnternette halihazırda bilgisayar korsanlıklarının yüzde 80’i sabit şifre kullanımından kaynaklanıyor. Bulut tabanlı, iki faktör kimlik doğrulamalı SAASPASS uygulaması, bilgisayarları şifre hırsızlığına karşı korurken, kullanıcılara da klavye kullanma zorunda kalmadan doğrudan bilgisayarlarına girme imkanı sağlıyor.

 

Bu haber 729 kez okundu.
TeknoBilişim - 19:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.