18° Parçalı bulutlu

“Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” Türk ve İngiliz teknoloji şirketlerini buluşturacak

Güncel - 9 Kasım 2014 00:35 A A

‘GREAT’ kampanyası kapsamında 27 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek zirve, teknoloji alanında faaliyet gösteren ve yurt dışına açılmayı hedefleyen Türk şirketleri ile Türkiye ile işbirliği arayışında olan İngiliz şirketlerini biraraya getirecek

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında 27 Kasım’da İstanbul’da “Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” düzenleniyor. ICT, teknoloji, yazılım IT hizmetleri, güvenlik, teknoloji odaklı Ar-Ge gibi alanlarda faaliyet gösteren Türk ve İngiliz şirket ve kurumlarını biraraya getirecek olan Teknoloji Zirvesi’ne Birleşik Kralık Başbakanlığı Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin, Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın yanısıra şirketlerin üst düzey yöneticileri de konuşmacı olarak katılacak.

“Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” açılış oturumunun ardından, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Teknoloji Markaları Oluşturmak”, Sürdürülebilir Kalkınma için Gelişmiş Teknolojiler”, “Büyük Veri, Daha Büyük Fırsatlar” ve “Teknolojiyi Finanse Etmek” başlıklı paneller ve GREAT Start-Up Yarışması Ödül töreni ile devam edecek.

Türkiye’de teknoloji alanında uluslararası ölçekte büyümeyi hedefleyen çok sayıda teknoloji şirketi bulunduğunu belirten Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, Zirve öncesinde yaptığı değerlendirmede Birleşik Krallık’ın Avrupa’nın en büyük lüks tüketici elektroniği ürünleri pazarı olduğunu ifade ederek şunları söyledi. “Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık, bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyor. Birleşik Krallık’ın 58 milyar Sterlin büyüklüğündeki BİT sektörü yılda 930 milyon Sterlin tutarında AR-GE yatırımı çekiyor. Aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100.000 BİT şirketine ev sahipliği yapıyoruz. İnternet ekonomisinin Birleşik Krallık’ın GSYİH’sine katkısı ise yılda yüzde 10,9 ile G20 ortalamasının üzerinde, ve Çin’in iki katı büyüme sergiliyor.”

Bu haber 936 kez okundu.
Güncel - 00:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.