11° Açık

Bilişim sektöründe 10 bin kişi işe alınacak

Güncel - 24 Ocak 2015 15:10 A A

Bilişim sektöründeki ilanlarla yaklaşık 10 bin kişi aranıyor. En çok yazılım uzmanı ve satış temsilcisine ihtiyaç duyulan sektörde destek hizmetler tarafında da eleman ihtiyacı yoğun ancak işgücü, ihtiyacı karşılayamıyor.
Bilişim, işsizliğin görülmediği, tam tersine işgücü açığının giderek arttığı bir sektör. Açığın 50 bin civarında olduğu tahmin edilen sektörde çalışan sayısı ise yaklaşık 150 bin. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre sektör 2013’te yüzde 12 büyüyerek 61.6 milyar TL’ye ulaştı.

En fazla iş ilanı verilen sektörler arasında bilişim 7. sırada

Yenibiris.com’da, 2014 yılında en fazla iş ilanı verilen sektörler arasında bilişim 7. sırada yer alıyor. Başta yazılım uzmanı olmak üzere bu dönemde işe alınacak kişi sayısı 10 bine yakın. Yenibiris.com verilerine göre firmalar, en çok yazılım uzmanı ve teknoloji satışında uzman kişileri arıyor. Yazılımda en fazla talep görenler ise sırasıyla.NET yazılım uzmanı, ASP.NET yazılım uzmanı, mobil yazılım uzmanı, web yazılım uzmanı, PHP yazılım uzmanı ve Front End yazılım geliştirme uzmanı. Doldurmakta en zorlanılan pozisyonların başında Java yazılım geliştiricisi geliyor. En çok aranan ilk 10 pozisyonun dağılımı ise yaklaşık olarak şöyle…

Hangi Alanda Kaç Kişi Alınacak
1-Yazılım Uzmanı % 16 – 1600 kişi
2-Satış Temsilcisi % 12 – 1200 kişi
3-Sistem ve Network Uzmanı % 10 – 1000 kişi
4-Grafik/Web Tasarım Uzmanı % 7 – 700 kişi
5-Veritabanı Yöneticisi % 5 – 500 kişi
6-Teknik Servis Elemanı % 5 – 500 kişi
7-Yönetici Asistanı/Sekreter % 3 – 300 kişi
8-SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı % 3 – 300 kişi
9-Yazılım Test Uzmanı % 2 – 200 kişi
10-Eğitim Destek Elemanı % 2 – 200 kişi

Bol bol pratik çok önemli

Bilişim sektörüne girmek isteyenlerin İngilizce kaynakları takip ederek kendi kendini yetiştirmesi, lisans ve sertifika eğitimlerinden daha değerli görülüyor. Sektörün yüzde 35’inin “alaylı” olduğunu söyleyen BTOS Bilişim Danışmanlık Genel Müdürü Savaş Doğan, kendini geliştirmek ve diğer yeni mezunlardan bir adım öne geçmek isteyenlerin çok okuyup bol bol kod yazmalarını, geliştirdiği projeleri Github gibi sistemlere koyup bunu CV’lerinde belirtmelerini öneriyor. Doğan, “Eğer ilgi duydukları teknolojiler Oracle veya Microsoft şirketlerinin teknolojileri ise bu firmaların sertifikasyon programlarını edinmeleri de güzel olur. Ancak, işverenlerin büyük bir bölümü için önemli olan ne diploma ne de sertifika. Önemli olan verilecek işi doğru ve zamanında yapmaları” diyor.

Maaşlar deneyime göre

Sektörde başlangıç maaşları genellikle 1200 TL’den başlıyor. İş arayanların özgeçmişlerinde talep ettikleri en düşük ücret ise 2000 TL. Ücretler deneyime göre artıyor. BTOS Bilişim Danışmanlık’ın 2014 yılı raporuna göre İstanbul piyasasındaki maaşlar deneyim süresine göre 1200 TL ile 15000 TL arasında değişiyor.

C#.NET, JAVA, PHP/MYSQL, HTML/CSS/JS, ORACLE PL/SQL, PYTHON, SAP / ABAP, MS DYNAMICS, GRAFİK TASARIM, SATIŞ PAZARLAMA, SİSTEM / NETWORK, IT MANAGER, ORACLE DBA alanlarında uzmanlıklar talep görüyor.

Bu haber 950 kez okundu.
Güncel - 15:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.