23° Açık

Bağlıca’da Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi Yapılacak

TeknoParklar - 20 Mart 2015 09:35 A A

Ankara Üniversitesi tarafından Bağlıca’da, hayata geçirilecek sağlık kampüsü dünyanın önemli merkezlerinden olacak.

Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili bilgiler veren Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş: “2013 yılında Ankara Üniversitesine tahsis edilen arazide tam teşekküllü Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanı sıra kök hücre, medikal teknopark, biomedikal, biyoteknoloji gibi ileri tıbbi teknolojilerin araştırma uygulama merkezleri ve endüstri ile işbirliği yapacak birimler yer alacak. Gerek eğitim ve araştırma alanlarında gerekse tanı ve tedavi alanlarında uluslararası bir merkez olmasını hedefliyoruz’’ dedi.

200 milyonluk dev sağlık yatırımı“Kök Hücre” alanında öncü olacak

Yaklaşık 150-200 milyonluk bütçe ile hayata geçirilmesi planlanan hastane özellikle kök hücre konusunda ön plana çıkacak. Sağlık sektörünün, bilimin gelecekteki en önemli hedefinin kök hücreden organ üretimi olduğunu vurgulayan Rektör İbiş, şunları söyledi:

Kök hücre çalışmaları ile uluslararası literatüre girmeyi hedefliyoruz. Kanser tanı ve tedavi amaçlı çalışmalar ileri teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra medikal teknopark, bioteknopark gibi ileri teknoloji merkezleriyle entegre çalışacak birimler yer alacak. Bağlıca Yerleşkesinde bulunacak hastanemiz, uluslararası alanda bir sağlık, eğitim, araştırma ve uygulama üssü olacak” dedi.

500 günde tamamlanması planlanıyor

Kampüsün ilk etabı 220 bin metrekarede tamamlanacak. 160 bin metrekarelik alanına Tıp Fakültesi kurulacak. Bu alanın 110 bin metrekaresi tam teşekküllü 1000 yataklı hastane, 20 bin metrekaresi idari ofisler, 15 bin metrekaresi derslikler ile konferans ve kongre alanı olacak. 50 bin metrekarelik alana da temel bilimler ve kök hücre merkezi yer alacak. Hastanede tıbbi laboratuvarlar gibi alanlar yapılacak.

İlk etaptan sonra ikinci ve üçüncü etapların yapımına geçilecek olan projenin ilk etabının 500 günde yani bir buçuk yılda tamamlanması planlanıyor. Sağlık Mükemmeliyet Merkezi olarak hayat bulacak projenin yapımı, Ankara’nın sağlık turizmi alanındaki gelişimine de büyük katkı sağlayacak.

 

Bu haber 908 kez okundu.
TeknoParklar - 09:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.