18° Parçalı bulutlu

Akkuyu Nükleer Santralinde Sanal Tur

Enerji - 9 Şubat 2015 21:16 A A

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini (NGS) inşa edecek olan Akkuyu Nükleer A.Ş, nükleer santral çalışma prensiplerinin ana hatlarıyla gösterildiği mobil uygulama programını Türkçe olarak kullanıcıların hizmetine sundu. Türkçe mobil uygulama ile akıllı cep telefonları ve tabletlere sanal olarak nükleer santral kurulabiliyor. 

Uygulama sayesinde kullanıcılar, akıllı cep telefonları ve tabletleri ile “bir nükleer güç santrali” oluşturabiliyor. Ücretsiz indirilebilen uygulama, Rus tasarımı olan modern ‘3+’ nesil nükleer güç santrallerinde üretim teknolojileri ve tasarımını tanıma olanağı sağlıyor. Uygulamada, interaktif olarak nükleer santralin ağır dış etkilere (deprem, uçak çarpması, kar yükü) karşı dayanıklılığı ve acil durum modunda güvenlik sistemlerinin çalışması (boru hattı kırığı) gösteriliyor. Ayrıca kullanıcının nükleer tepkimeyi durdurmasına ve başlatmasına imkan tanınıyor.

77

ATOMPROEKT JSC tarafından geliştirilen uygulama, Rus Projesi AES-2006‘nın teknolojik çözümleri baz alınarak oluşturuldu. Akkuyu Nükleer A.Ş, söz konusu uygulamanın metin ve ses dosyalarının Türkçe versiyonu kullanıma açıldı.

Nükleer Santraller İle İlgili Sorular Cevap Buluyor

Mobil Uygulama, modern nükleer santrallerin yapısını ve elektrik üretim sürecini anlatıyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar, nükleer güç santralinin 9 şiddetinde deprem, 400 ton ağırlığındaki uçağın çarpması, kar yükü gibi dış etkenler sırasında, nükleer santralin zarar görmesi durumunda (örneğin; reaktördeki boruların zarar görmesi vb.) güvenlik sistemlerinin ne şekilde devreye girdiğini görebiliyor, hatta nükleer tepkimeyi yönetebiliyor.

66

Uygulama hakkında bilgi veren Akkuyu Nükleer A.Ş’nin Bilişim Teknolojileri Başuzmanı Perviz Askerzade, “Kullanıcılar bu uygulamayı cep telefonlarına veya tabletlerine indirerek, faal bir nükleer güç santralinin operatörü olabilir, kontrol odası, santral binası, reaktör bölümünü ve hatta reaktörün çalışmasını bile görebilir. Uygulama sayesinde kullanıcılar, nükleer güç santrallerinin çalışması ile ilgili akıllara gelen birçok sorunun cevabını bulabilirler” dedi.

Nükleer Santralda Sanal Tur

Nükleer Santralin Temiz Enerjisi’ adlı mobil uygulama sayesinde, internete girmeden Rus tasarımı AES 2006 hakkında bilgi edinme olanağı sağlıyor. Uygulama ücretsiz olarak IOS/Apple iphone ve ipad, Android tüm akıllı telefon ve tabletlere indirilebiliyor. Bu uygulama sayesinde Nükleer Güç santraline ilişkin temel bilgilere ulaşmak mümkün. Bu uygulamaya, ‘Cepte NGS’ adını verildi.

ngs

AES-2006”, teknik özellikleri geliştirilmiş 3+ nesil bir Rus nükleer güç santrali tasarımıdır. Bu tasarım, su soğutmalı ve 1200 MW gücünde VVER-1200 reaktörlü güç santralinin inşasını öngörmektedir.

AES2006 Android ve IOS uygulamasını indirmek için aşağıdaki ilgili görsellere tıklayabilir veya QR Code’u akıllı telefonlarınızdan tarata bilirsiniz…

karekod

Bu haber 1079 kez okundu.
Enerji - 21:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.