11° Açık

2022’de E-Ticaret Büyüyor Ama Hız Kesti

Güncel - 1 Temmuz 2022 23:21 A A

2021’de e-ticaret hacmi %69 artarak 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Pandemiyle birlikte patlama yaşayan e-ticaret, 2021’de %69 artarak 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, e-ticarette büyümenin hızla devam ettiğini ancak pandemi dönemine göre yavaşladığını açıkladı.

IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, son 4 yıldır Ağustos dönemlerinin e-ticaret tarafında en sakin geçen dönemler olarak adlandırıldığının altını çizerek, “Bu durum 2020 pandemiyle birlikte değişti ve e-ticaret pandemiden pozitif olarak etkilendi. Ancak normal yaşama geçilmesi, sosyal hayatın eskisi gibi olması ve tüketicinin iki yıllık birikmiş sosyalleşme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu durumun önümüzdeki Temmuz, Ağustos ve son ikinci çeyrekteki rakamlara yansıdığını göreceğiz. Rakamlar büyümenin bir miktar yavaşlaması anlamına geliyor ancak büyümenin küçülmesi olarak ya da küçük olarak anlaşılmaması lazım. Sadece büyüme pandemideki kadar hızlı gitmiyor.” dedi.

2022 dördüncü çeyrekte e-ticaretin eski hızına tekrar kavuşacağını da belirten Özkara, “Özel günler son çeyrekte yer aldığı için e-ticaret eski hızına ulaşacaktır. Muhteşem Cuma, yılbaşı alışverişi, özel kampanyalar gibi birçok konuyla yine güçlü ve kuvvetli bir dönem yaşanacak e-ticaret için.” şeklinde konuştu.

Sektördeki istihdam açığına da değinen Özkara, şöyle devam etti: “Küresel bazda 600 milyar dolar pazar hacmine ulaşan yazılım sektörünün Türkiye’deki pazar payı ise 30 milyar dolara yaklaştı. Öte yandan 1.2 milyon gençten sadece 460 bin genç işgücüne katılıyor.  Yazılımcı ihtiyacı global düzeyde. Türkiye’de STK ve üniversitelerin birleşip yazılımcı işgücünün Türkiye’de kalmasına destek vermesi gerekir. Bu ihtiyacın global düzeyde olması firmaların sınırlı sayıdaki iş gücüne ulaşmasını zorluyor. Yazılım sektöründe çok ciddi bir açık var. Nitelikli iş gücünü arttıracak lise ve üniversite eğitimlerini destekleyici ve iyileştirici önlemler almalıyız.” Şeklinde görüşlerini belirtti.

Bu haber 1987 kez okundu.
Güncel - 23:21 A A
BENZER HABERLER