14° Açık

2015’in İlk 3 Ayında Siber Saldırılar İki Kat Arttı

TeknoBilişim - 6 Mayıs 2015 14:38 A A

2015 Yılının İlk Üç Aylık Döneminde Şimdiye Kadarki En Sofistike, Gelişmiş Ve Kalıcı Siber Casusluk Örneğiyle Karşılaşıldı: Equation . Stuxnet Ve Flame Süper Tehditleriyle Bağlantılı Bu Tehdidin Bilinen İlk Örnekleri 2002 Yılına Kadar Uzanıyor. Aynı Dönem İçinde Ayrıca Kaspersky Lab, Doğrudan Bankalardan Çalınan 1 Milyar ABD Doları İle Bugüne Kadarki En Karşı Siber Suç Eylemi Olan Carbanak; İlk Arap Siber Casusluk Grubu Desert Falcons‘un Keşfi Ve Fransızca Konuşulan Siber Casusluk Kampanyası Animal Farm Tarafından Gerçekleştirilen Saldırılar Hakkında Da Ayrıntılı Bir Rapor Yayınladı.

2015’in Birinci Çeyreğinde Kaspersky Lab Uzmanları, Araçlarının Karmaşıklığı Açısından Bugüne Kadarki Her Şeyden Üstün Bir Tehdit Aktörü Keşfettiklerini Açıkladı; Equation Grubu. Bu Tehdit, Üstün Özelliklerinin Yanı Sıra Sabit Sürücü Bellenimine Virüs Bulaştırma Becerisi, Kurbanlarına Virüs Bulaştırmak İçin Bir “Engelleme” Tekniği Kullanımı Ve Zararlı Yazlımı Taklit Etme Becerisine Sahip.

Para Akışı Hızlandı

On Ay Önce Kaspersky Lab, Büyük Bir Avrupa Bankasını Hedef Alan Luuuk Siber Dolandırıcılık Kampanyasını Rapor Etti. Sadece Bir Haftalık Bir Süre İçinde Siber Suçlular, Bankanın Hesaplarından Yarım Milyon Euro’dan Fazla Para Çaldılar. Daha Sonra Ekim 2014’te Kaspersky Lab’ın Global Araştırma Ve Analiz Ekibi, Dünyanın Her Yerinden ATM’leri Hedefleyen Tyupkin Zararlı Yazılım Saldırılarını Ortaya Çıkardı. ATM’lere Virüs Bulaştıran Bir Zararlı Yazılım, Saldırganların Doğrudan Manipülasyon Yoluyla Nakit Çekme Makinelerini Boşaltmalarına Ve Kredi Kartı Kullanmadan Milyonlarca Dolar Çalmalarına Olanak Tanıdı. Aralık 2014’te Great Direktörü Costin Raiu’nun Siber Suçlu Çetelerinin Özellikle Son Kullanıcıların Paralarını Çalmaya Odaklandığı Günlerin Son Bulduğunu Anlattığı 2015 Gelişmiş Kalıcı Tehditlerle İlgili Tahminler Çalışması Yayınlandı. Raiu, “Suçlular Artık Doğrudan Paranın Olduğu Yere, Bankalara Saldırmaya Ve Bu Karmaşık Saldırılar İçin De APT Tekniklerini Kullanmaya Başladı” Diyordu.  İki Ay Sonra 2015’in 1. Çeyreğinde, 1 Milyar Dolar Çalan Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) Carbanak Ortaya Çıktı Ve Siber Suç Dünyasında APT Tarzı Saldırılar Çağı Başladı.

Rakamlarla  2015’in İlk Çeyreği : Birçok Zararlı Yazılım Saldırısı İki Katına Çıktı

Kaspersky Lab, Büyük Zararlı Yazılım Salgınlarının Yanı Sıra Global Ölçekte Siber Tehditlerin Genel Seviyesini De Dikkate Aldı:

  • Kaspersky Güvenlik Ağı Verilerine Göre Kaspersky Lab Ürünleri, 2015’in 1. Çeyreğinde Bilgisayarlar Ve Mobil Cihazlarda Toplam 2,2 Milyar Zararlı Yazılım Saldırısını Engelledi; Bu Rakam 2014 Yılının 1. Çeyreğinin İki Katına Tekabül Ediyor.
  • Kaspersky Lab Çözümleri Dünyanın Her Yerinden Çevrimiçi Kaynaklarda 469 Milyon Saldırıyı Püskürttü; Bu Rakam 2014’ün 1. Çeyreğindeki Rakamdan %32,8 Daha Fazla.
  • 93 Milyon Benzersiz URL Web Antivirüs Programları Tarafından Zararlı Olarak Tanımlandı; Bu Rakam 2014’ün 1. Çeyreğinden %14,3 Fazla.
  • Kaspersky Lab Ürünleri Tarafından Etkisiz Hale Getirilen Web Saldırılarının %40’ı, Rusya’da Bulunan Zararlı Web Kaynakları Kullanılarak Gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Yıl Rusya Birinciliği ABD İle Paylaşıyordu. Bu İki Ülke, Aralarındaki Web Saldırılarının %39’undan Sorumluydu.

2015’in İlk Çeyreğindeki Mobil Tehditler

  • Mobil Cihazlar İçin 103.072 Yeni Zararlı Yazılım (2014’ün 1. Çeyreğinden %6,6 Daha Az)
  • 1527 Yeni Bankacılık Trojanı, 2014’ün 1. Çeyreğinden Sadece Yüzde 29 Daha Fazla. Artış Hızı Yavaşlıyor: 2014’ün Tamamında Kaspersky Lab, 2013’ün Dokuz Katına Denk Gelen 12.100 Mobil Bankacılık Trojanı Tespit Etmişti.
Bu haber 863 kez okundu.
TeknoBilişim - 14:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.